191 ETAGEMETER FRA 2003 MED 5 VÆRELSER OG STOR HAVE

KVARTERET:
I et fredeligt og roligt område i den vestlige del af Roskilde ligger denne fortræffelige villa, hvor I blandt andet kan se frem til korte afstande til alt, hvad I kunne tænkes at få brug for. I har eksempelvis skole, pasningstilbud og indkøb inden for en radius af bare en kilometer, og tilsvarende er I placeret fordelagtigt, når det drejer sig om idrætsfaciliteter og offentlig transport. Den nemme adgang til omfartsveje og motorvejsnettet giver desuden pendleren korte rejsetider. For naturoplevelser har i let adgang til Hyrdehøj Skoven og kort afstand til Lynghøjsøerne med bl.a bademulighed og bål/grillpladser.

EJENDOMMEN:
Stor velholdt villa, med en flot tilstandsrapport og godt energimærke, som byder på 191 velkomponerede kvm under tag, med en toptrimmet have på den 1.124 kvm store grund. Boligen er registreret med 154 kvm. og hertil kommer 37 kvm. ekstra stue/multirum, som har status af udestue, men er bygget i samme kvalitet som huset og anvendes året rundt. Her får i både højt til loftet og ovenlys, som giver et lyst og meget indbydende rum. Hele den ene side kan skydes til side, så det store delvist overdækkede terrassemiljø bliver bundet sammen med boligen i sommermånederne. En virkelig fantastisk løsning, som er sjældent set og giver disse ekstra kvm. et sydlandsk islæt, hvor der altid er plads til gæster.

Hjemmet centrerer sig ellers omkring det store, åbne opholdsrum med køkken, alrum og stue i forening, og mens det nye køkken fremstår med et skarpt, stilrent udtryk, så er det især den behagelige og lyse atmosfære, som kendetegner stuerne. Det resterende af boligen er allokeret til henholdsvis fem regulære værelser, hvoraf det ene er et oplagt forældresoveværelse med eget badeværelse. Ved børneværelserne ses yderligere et badeværelse, og hertil kommer et praktisk bryggers, som er udført i samme stil som køkkenet.

Ude og inde smelter sammen med den fremragende og helårsanvendelige udestue, hvor hele den ene side kan åbnes ud til kæmpe terrasseareal som er delvist overdækket. Her er der i den grad potentiale for at afholde sommerfester og grillaftener. Grundet den store grund, er der også god plads til græsplæne og solkroge i den resterende del af haven. Endelig tilgodeses I af en integreret carport under husets tag og et redskabsrum.

Alt i alt en fortrinlig villa, der formår at forene fantastiske forhold til familien, ude som inde.
Hent dokumenter for boligen
Bestil fremvisning
Tjek Boliglån
Sælg din bolig

Thomas Nielsen

Indehaver Ejendomsmægler, MDE

thomas@hensrik.dk

50602981